X

درباره ما

مركز اطلاع رساني شرکت ملی نفت ايران در زمره قديمی ترين کتابخانه های تخصصی کشور محسوب می شود. اين مركز در سال 1334 تحت عنوان " کتابخانه هيأت مديره" تاسيس شده و تا سال 1339 مستقيماً تحت نـظر هيأت مديره فعاليت می نمود. به تدريج اين مركز با جهت گيری گردآوری کتب و نشريات در زمينه اقتصاد و تکنولوژی نفت به يک کتابخانه تـخصصی تبديل گرديد و از کتابخانه هيأت مديره به كتابخانه مرکزی تغيير نام يافت.

کتابخانه مرکزی ابتدا زير نظر مستقيم مديريت امور اداری و سپس آموزش مرکزی قرار گرفت و اکنون با عنوان "مرکز اطلاع رسانی و مدیریت اطلاعات علمی" در شمار غنی ترين مراکز موجود در خاورميانه محسوب می شود . شايان ذکر است اين مرکز، اولين کتابخانه در کشور می باشد که از برنامه های رايانه ای جهت مکانيزه نمودن کتابخانه استفاده نموده و در حال حاضر با بهره گيري از دانش فني و فناوري هاي نوين در امر اطلاع رساني به مراجعين ارائه خدمات مي نمايد.

منابع موجود در مرکز مشتمل بر کتب، نشريات، گزارشات، مقاله ها، استانداردها، پايان نامه ها، روزنامه ها، نرم افزارها و ديسك هاي فشرده به صورت چاپی یا الکترونیکی است كه عمدتاً در گرايش های فنی/ تخصصی مرتبط با نفت، انرژی، اقتصاد و مديريت به زبان های فارسی و انگليسی عرضه می گردد.

 

پایگاه های اطلاعاتی

 1. مرکز اطلاع رسانی و مدیریت اطلاعات علمی شرکت ملی نفت ايران و ساير مراکز وابسته
 2. پايگاه اطلاعاتی تمام متن مقالات فارسي و لاتين (Multimedia)
 3. پايگاه اطلاعاتي تمام متن گزارشات فارسي و لاتين (Multimedia)
 4. پايگاه تمام متن استانداردهای بين المللي (IHS)
 5. پايگاه اطلاعاتي استانداردهاي صنعت نفت ايران (IPS)
 6. پایگاه اطلاعاتی فيلم های آموزشی
 7. پايگاه اطلاعاتی مجموعه قوانين و مقررات کشور
 8. منابع الكترونيكی شامل مجموعه اي متنوع از كتب، نشريات و ساير منابع فني/تخصصي

 

عضویت در مجامع علمی و بین المللی

 • عضويت در کتابخانه بريتانيا (BL)
 • عضويت در پایگاه های اطلاعاتی تمام متن مقالات فارسی (Magiran, Noormags, Civilica)

 

خدمات کتابخانه ای

 1. سرويس دهی به مراجعان حضوری و غير حضوری
 2. ارائه خدمات جستجو در منابع کتابخانه از راه دور
 3. ارائه خدمات اينترنت در محل کتابخانه
 4. ارائه خدمات جستجو در استانداردهای بين المللی
 5. ارائه خدمات جستجو و بازيابی تمام متن (Full text) مقالات تخصصی در پايگاه مقالات فارسي و لاتين از طريق اينترنت (Multimedia)
 6. انتشار ماهانه تازه های مرکز اطلاع رسانی به صورت الكترونيكي
 7. انتشار بروشور، کتابشناسی و گزارشات بر اساس نياز
 8. ارائه خدمات جستجو در پايگاه های اطلاعاتی مرکز اطلاع رسانی در سايت نفت
 9. فراهم سازی امکان استفاده از فيلم های متنوع آموزشی (VCD)
 10. دسترسی به متن کامل استانداردهای بین المللی (AGA, API, API MPMS, ASTM, BSI, DIN, ISO)

 

خدمات اینترنتی

در اين بخش به منظور جستجو در پايگاه هاي اطلاعاتي مركز اطلاع رساني و استفاده از اينترنت، چندين دستگاه کامپيوتر در اختيار کاربـــران قراردارد. کليه مـراجعين ميتوانند در وقت اداری و با هماهنگی کتابدار مرجع (به طور حضوری و يا با شماره تلفن 61623476) از سيستم استفاده نمايند.

 

روش جستجوی منابع کتابخانه

کليه منابع موجود در مرکز اطلاع رسانی و مدیریت اطلاعات علمی به طور مستقيم از طريق پورتال library.nioc.ir/portal با انتخاب گزينه "جستجو در منابع" قابل دستيابی می باشد. همچنين می توان از طريق سايت نفت (www.nioc.ir) به منابع مورد نظر دست يافت، بدين ترتيب که در سايت مذکور وارد "كتابخانه الكترونيك" شده، سپس گزينه "جستجو در منابع" را انتخاب نماييد. جهت جستجو در منابع كتابخانه، گزینه "جستجو در منابع فارسي" يا "جستجو در منابع لاتين" را انتخاب كنيد. سپس عبارت جستجو را وارد نماييد. در صورت لزوم محدوده ي تاريخ اثر، زبان اثر و نوع پايگاه مورد نظر را انتخاب كرده و روي "انجام جستجو" كليك كنيد. چنانچه از درستي واژه مورد نظر مطمئن نيستيد و يا اين كه جستجوي كلي تري مد نظرتان مي باشد، حداقل سه حرف اول واژه را وارد نموده، بلافاصله علامت $ را اضافه كرده و سپس گزينه جستجو را فعال نماييد.

 

بخش مرجع

چنانچه مراجعين نياز به راهنمايی و کمک در روش استفاده ازکتابخانه و يا بازيابی منابع داشته باشند، کتابدار مرجع همواره آماده پاسخگويی و راهنمايـی مراجعين (به صورت حضوری و يا با شماره تلفن 61623476)می باشد. لازم به ذکر است که مخزن کتابخانه به صورت قفسه باز اداره می شود و مراجعين محترم می توانند شخصاً کتاب يا نشريه مورد نظر را از روی قفسه ها انتخاب کنند.

 

امانت

 • اعضا می توانند کتب مورد علاقه خود را به جز کتاب های مرجع به امانت بگيرند (برخی از کتب مرجع با نظر کتابدار مرجع و به مدتی که ايشان تعيين می نمايند به امانت داده می شود).
 • مجلات را به جز آخرين شماره می توان به امانت گرفت.
 • هر عضو می تواند تعداد چهار جلد کتاب، مجله، جزوه، استاندارد يا CD به امانت بگيرد.
 • مدت زمان امانت برای کتب چهار هفته و برای ساير موارد يک هفته می باشد.
 • درصورت نياز می توان مدت امانت را (فقط در مورد کتب) تمديد نمود، منوط به اين که از مدت سر رسـيد امانت نگذشته و قبلاً توسط فرد ديگری رزرو نشده باشد. اعضای محترم می توانند جهت تمديد کتب بطور حضوری مراجعه کرده يا با شماره تلفن 61623477 که مربوط به بخش امانت می باشد تماس حاصل فرمايند.
 • قبل از عزيمت به مرخصی يا انتقال و يا ماموريت به خارج از تهران، بايد کتب و نشريات امانتی به کتابخانه مسترد گردند.

 

رزرو

ميز امانت دارای بخش رزرو نيز می باشد؛ بدين گونه که اگر کتاب مورد نظر مراجعه کننده ای قبلاً به امانت گرفته شده باشد با ارائه شماره ثبت آن به بخش امانت (به صورت حضوری يا با شماره تلفن61623477) می توان آن را رزرو نمود. به محض بازگشت کتاب، كتابدار از طريق تلفن يا E-mail به رزروكننده اطلاع مي دهد كه تا چه مدتی کتاب در رزرو نگهداری می شود. در صورت عدم مراجعه، کتاب به نفر بعدی داده خواهد شد.