جستجوي منابع

تاريخچه

مركز اطلاع رساني شرکت ملی نفت ايران در زمره قديمی ترين کتابخانه های تخصصی کشور محسوب می شود. اين مركز در سال 1334 تحت عنوان " کتابخانه هيأت مديره" تاسيس شده و تا سال 1339 مستقيماً تحت نـظر هيأت مديره فعاليت می نمود. به تدريج اين مركز با جهت گيری گردآوری کتب و نشريات در زمينه اقتصاد و تکنولوژی نفت به يک کتابخانه تـخصصی تبديل گرديد و از کتابخانه هيأت مديره به كتابخانه مرکزی تغيير نام يافت.

library picture 1 کتابخانه مرکزی ابتدا زير نظر مستقيم مديريت امور اداری و سپس آموزش مرکزی قرار گرفت و اکنون با عنوان "مرکز اطلاع رسانی و فناوري" در شمار غنی ترين مراکز موجود در خاورميانه محسوب می شود . شايان ذکر است اين مرکز، اولين کتابخانه در کشور می باشد که از برنامه های رايانه ای جهت مکانيزه نمودن کتابخانه استفاده نموده و در حال حاضر با بهره گيري از دانش فني و فناوري هاي نوين در امر اطلاع رساني به مراجعين ارائه خدمات مي نمايد.

منابع

منابع موجود در مرکز مشتمل بر کتب، نشريات، گزارشات، مقاله ها، استانداردها، پايان نامه ها، روزنامه ها، نرم افزارها و ديسك هاي فشرده است كه عمدتاً در گرايشهای فنی/ تخصصی مرتبط با نفت، انرژی، اقتصاد و مديريت به زبانهای فارسی و انگليسی عرضه می گردد.

پایگاه های اطلاعاتی

 1. مرکز اطلاع رسانی و کتابخانه مرکزی شرکت ملی نفت ايران و ساير مراکز وابسته
 2. پايگاه اطلاعاتی تمام متن مقالات فارسي و لاتين (Multimedia)
 3. پايگاه اطلاعاتي تمام متن گزارشات فارسي و لاتين
 4. پايگاه اطلاعاتی تمام متن مقالات فارسی (نمايه)
 5. پايگاه تمام متن استانداردهای بين المللي IHS
 6. پايگاه اطلاعاتي استانداردهاي صنعت نفت ايران (IPS)
 7. پايگاه اطلاعاتی مجموعه قوانين و مقررات کشور
 8. منابع الكترونيكی شامل مجموعه اي متنوع از كتب، نشريات و ساير منابع فني/تخصصي
 9. پايگاه اطلاعاتي مهندسي نفت SPE
 10. پايگاه اطلاعاتي Emerald

عضویت در مجامع علمی و بین المللی

خدمات کتابخانه ای

 1. سرويس دهی به مراجعان حضوری و غير حضوری
 2. ارائه خدمات فتوکپی و پرينت به مراجعان
 3. ارائه خدمات از راه دور از طريق اينترنت
 4. ارائه خدمات اينترنت در محل کتابخانه
 5. ارائه خدمات جستجو و تهيه پرينت از CD استانداردهای بين المللی
 6. ارائه خدمات جستجو و بازيابی تمام متن (Full text) مقالات تخصصی در پايگاه مقالات فارسي و لاتين از طريق اينترنت (Multimedia)
 7. انتشار ماهانه تازه های مرکز اطلاع رسانی به صورت الكترونيكي
 8. انتشار بروشور،کتابشناسی و گزارشات بر اساس نياز
 9. ارائه خدمات جستجو در پايگاه های اطلاعاتی مرکز اطلاع رسانی در سايت نفت
 10. فراهم سازی امکان استفاده از فيلم های متنوع آموزشی (VCD)
 11. امکان دسترسي به آرشيو الكترونيكي گزارشات سالانه شركت هاي نفتي جهان

خدمات اینترنتی

library picture 2 در اين بخش به منظور جستجو در پايگاه هاي اطلاعاتي مركز اطلاع رساني و استفاده از اينترنت، چندين دستگاه کامپيوتر در اختيار کاربـــران قراردارد. کليه مـراجعين ميتوانند در وقت اداری و با هماهنگی قبلی با کتابدار مرجع (به طور حضوری و يا با شماره تلفن 61623476) از سيستم استفاده نمايند.

روش جستجوی منابع کتابخانه

کليه منابع موجود در مرکز اطلاع رسانی و کتابخانه مرکزی به طور مستقيم از طريق سايت library.nioc.ir با انتخاب گزينه "جستجو" قابل دستيابی می باشد. همچنين می توان از طريق سايت نفت (www.nioc.ir) به منابع مورد نظر دست يافت بدين ترتيب که در سايت مذکور وارد "كتابخانه الكترونيك" شده، سپس گزينه جستجو را انتخاب نماييد. جهت جستجو در منابع كتابخانه در قسمت "ميهمانان"، "منابع فارسي" يا "منابع لاتين" را انتخاب كنيد. سپس عبارت جستجو را وارد نماييد. در صورت لزوم محدوده ي تاريخ اثر، زبان اثر و نوع پايگاه مورد نظر را انتخاب كرده و روي "انجام جستجو" كليك كنيد. چنانچه از درستي واژه مورد نظر مطمئن نيستيد و يا اين كه جستجوي كلي تري مد نظرتان مي باشد، حداقل سه حرف اول واژه را وارد نموده، بلافاصله علامت $ را اضافه كرده و سپس گزينه جستجو را فعال نماييد.

بخش مرجع

library picture 3 چنانچه مراجعين نياز به راهنمايی و کمک در روش استفاده ازکتابخانه و يا بازيابی منابع داشته باشند، کتابدار مرجع همواره آماده پاسخگويی و راهنمايـی مراجعين ( به صورت حضوری و يا با شماره تلفن61623476 )می باشد. لازم به ذکر است که مخزن کتابخانه به صورت قفسه باز اداره می شود و مراجعين محترم می توانند شخصاً کتاب يا نشريه مورد نظر را از روی قفسه ها انتخاب کنند.

شرايط عضويت

مراجعين محترم با شرايط زير می توانند از کتابخانه استفاده نمايند:

امانت

رزرو

library picture 4 ميز امانت دارای بخش رزرو نيز می باشد؛ بدين گونه که اگر کتاب مورد نظر مراجعه کننده ای قبلاً به امانت گرفته شده باشد با ارائه شماره ثبت آن به بخش امانت (به صورت حضوری يا با شماره تلفن61623477) می توان آن را رزرو نمود. به محض بازگشت کتاب، كتابدار از طريق تلفن يا كارت به رزرو كننده اطلاع مي دهد كه تا چه مدتی کتاب در رزرو نگهداری می شود. در صورت عدم مراجعه، کتاب به نفر بعدی داده خواهد شد.